Czy słyszeliście kiedyś o księżniczce, która nie mogła zrozumieć swojego księcia z bajki przez barierę językową? Albo o astronaucie, który nie potrafił przekazać do Houston, że „mamy problem”, bo nie znał angielskiego? O lekarzu, który nie mógł zdiagnozować pacjenta, bo nie rozumiał jego brytyjskiej wymowy? …Ja też nie słyszałam o takich przypadkach!
Niezależnie od tego, jakie marzenia ma Twoje dziecko i jak wyobraża sobie swoją przyszłość, znajomość języków obcych, jest i będzie niezwykle ważna. A ich naukę warto zacząć już od najmłodszych lat- przynosi to wiele korzyści, bo oprócz twardej wiedzy, dziecko nabywa umiejętności miękkie.
Oto kilka powodów, dla których warto uczyć dzieci języków obcych już od najmłodszych lat.
OKRES KRYTYCZNY
We wczesnym dzieciństwie (między 2., a 7. rokiem życia) następuje okres krytyczny w rozwoju dziecka, dzięki czemu może ono przyswajać nowe języki z dużo większą łatwością. Dzieci szybciej rozumieją struktury, nabywają akcenty i nabywają „ucho” do języków obcych, dzięki czemu w późniejszym życiu łatwiej przyswajają następne języki.
Co więcej, dzieci w tym wieku zazwyczaj nie mają obaw związanych z popełnianiem błędów, dzięki czemu śmiało eksperymentują z językiem i nie boją się komunikacji.
KORZYŚCI POZNAWCZE
Badania dowodzą, że dzieci dwujęzyczne, dużo szybciej rozwijają umiejętność krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów, koncentracji czy myślenia abstrakcyjnego. Dzieci posługujące się więcej niż jednym językiem, są również bardziej elastyczne umysłowo.
KREATYWNOŚĆ
Ucząc się języków, dzieci zaczynają dostrzegać drobnostki i niuanse, które są niewidoczne dla „jednojęzykowców”. Dlatego badania wykazują, że osoby posługujące się kilkoma językami są bardziej wrażliwe na sztukę czy muzykę. Ponadto, poznając szersze słownictwo dzieci rozwijają umiejętność innowacyjnego myślenia.
OTWARTOŚĆ NA ŚWIAT
Język i kultura są ze sobą powiązane. Dzieci uczące się języków, poznają zarówno nowe zwyczaje i tradycje, jak i nieznaną dotychczas sztukę czy kuchnię. Wczesne poznanie różnorodności świata może zapewnić bardziej przychylny pogląd na inne kultury w przyszłości, a nawet i własną ciekawość.
ROZWÓJ EMPATII
Poznawanie obcych kultur zachęca dzieci do myślenia z nowego punktu widzenia. Dzieci, które uczą się języków nabywają umiejętność „wchodzenia w cudze buty” i rozumienia cudzej perspektywy. Wsparcie zrozumienia różnorodności może mieć znaczący wpływ na kształtowanie się charakteru.
KORZYŚCI ZDROWOTNE
Rozpoczęcie regularnego ćwiczenia mózgu już we wczesnym dzieciństwie może opóźnić pojawienie się objawów demencji lub choroby Alzheimera w przyszłości. Nauka języków obcych sprawia, że mózg wykorzystuje różne metody przetwarzania informacji, co przyczynia się do ochrony jego funkcji.
Lena Frątczak
Źródła:
- https://www.berlitz.com/en-ca/blog/5-reasons-to-teach-your-kids-a-foreign-language
- https://www.novakid.pl/blog/korzysci-z-nauki-jezykow-obcych-od-najmlodszych-lat/#427574db-7c52-423f-b74a-52ebe06688dc
- https://dziecko.medonet.pl/maluch/rozwoj-malucha/dlaczego-warto-uczyc-dzieci-jezykow-obcych-od-najmlodszych-lat/prr3qlr
- https://www.ef.com/wwen/blog/language/tai-sao-hoc-ngon-ngu-quan-trong-voi-tre/